W czym może pomóc psychiatra ?


Najczęstsze problemy
- zaburzenia nastroju (zaburzenia depresyjne, dystymia, choroba afektywna dwubiegunowa)
- zaburzenia lękowe (tzw. "nerwice", charakteryzujące się nieadekwatnym do sytuacji i zaburzającym codzienne funkcjonowanie lękiem, np. przed przyszłością, o zdrowie, przed kontaktem z innymi ludźmi; zamartwianiem się, napadami paniki, natrętnymi myślami lub czynnościami, objawami psychosomatycznymi)
- problemy w radzeniu sobie z przeżytymi traumatycznymi wydarzeniami (w tym PTSD - czyli zespół stresu pourazowego, a także complex PTSD - tj. złożony zespół stresu pourazowego)
- uzależnienia
- ADHD/ADD
- zaburzenia odżywiania
- zaburzenia osobowości (charakteryzujące się m.in. trudnościami w panowaniu nad emocjami, impulsami i zachowaniem, problemami w relacjach międzyludzkich, uczuciem pustki, nasilonym wstydem i unikaniem)
- bezsenność
- zaburzenia psychotyczne
- otępienia i inne organiczne zaburzenia psychiczne

Przebieg leczenia
Pierwsza wizyta trwa około 60 minut i służy nazwaniu problematycznych obszarów doświadczeń wewnętrznych czy zachowań pacjenta (w czym pomocne są wysłane wcześniej przeze mnie kwestionariusze dotyczące najczęstszych problemów zdrowia psychicznego) oraz postawieniu wstępnej diagnozy i zazwyczaj włączeniu farmakoterapii.
Istotne jest też zebraniu ogólnomedycznego wywiadu, dlatego prócz posiadanej dokumentacji psychologicznej czy psychiatrycznej, zachęcam do zabrania ze sobą na wizytę wszelką inna medyczną dokumentację (kardiologiczną, endokrynologiczna itd). To samo tyczy się badań dodatkowych (ostatnich badań krwi lub innych istotnych wcześniej wykonywanych badań typu ekg czy TK głowy itp.). Wszystko to jest potrzebne by móc podejść do problemów pacjenta jak najbardziej wszechstronnie i holistycznie.
W razie potrzeby, istnieje możliwość umówienia się na kolejne dłuższe spotkania godzinne celem uszczegółowiania diagnozy (w przypadku podejrzenia ADHD i zaburzeń osobowości są to zazwyczaj kolejne dwie wizyty diagnostyczne).
Wizyty kontrolne (ok. 30-minutowe ) umawiane są zazwyczaj w częstotliwości co ok. 4-6 tygodni na początkowym etapie dobierania leczenia , potem zaś rozrzedzane są do spotkań co 2-3 miesiące.
Po decyzji o próbie zakańczania farmakoterapii, zazwyczaj stopniowo redukujemy dawki leków i wtedy ponownie potrzebujemy kontrolować przebieg tego procesu z większą częstotliwością.
Prócz farmakoterapii, omawiamy potrzebę wprowadzenia dodatkowych elementów leczenia, przede wszystkim psychoterapii (nie podejmuję się jednak prowadzenia procesu leczenia psychiatrycznego i psychoterapeutycznego tego samego pacjenta - w takim wypadku pacjent potrzebuje podjąć psychoterapię u innego psychoterapeuty), ale i fizjoterapii czy innych metod pracy z ciałem oraz zastanawiamy się nad modyfikacją stylu życia, który sprzyjałby procesowi zdrowienia.